Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği olarak bilinen WISC-4, WISC-3’ün güncellenmiş sürümüdür. 10 adet temel alt test ile 5 adet yedek alt testten oluşan WISC-4 çocukların sadece zekasını ölçmekle kalmıyor onları daha iyi tanımaya ve anlamaya, pek çok açıdan analiz yapabilmeye olanak tanır.

Çocukları, akıl yürütme, kavrama, söze ifade, görsel motor koordinasyon, hafıza, dikkat, konsantrasyon gibi alanlarda değerlendiren test çok sayıda psikolojik sorunun önceden tespit edilebilmesi ve varolan problemlerin daha sağlıklı yorumlanabilmesi için önemlidir.

Bu şekilde hiperaktivite, konsantrasyon güçlüğü, içe kapanıklık, saldırganlık ve çeşitli iletişim problemleri gibi pek çok sorunun zeka ile ilgili olan kısımlarının tespiti mümkün olabilir. Yapılan tespiti takiben, sorunun giderilmesi için en uygun tedavi yöntemleri hayata geçirilebilir.

Oyun terapisi belirli bilimsel yöntemler eşliğinde, çocuk psikolojisi alanında ehil kişiler tarafından, dikkat ve titizlikle uygulanması gereken bir terapi yöntemidir. Ancak profesyonel, sağduyulu ve etik bir yaklaşımla uygulandığı takdirde çocuklar üzerindeki iyileştirici etkisinden yararlanılabilir.

Ülkemizde 2016 yılından bu yana hayatımıza giren WISC-4, çocuklara bireysel olarak uygulanır. Yaklaşık olarak 2 saat süren uygulama kapsamında belirli standartlar dahilinde uygulanan 10 temel alt test sonucunda ortaya çıkan netice klinik yorumlamadan geçerek rapor halinde sunulur.

Söz konusu rapora bağlı olarak çocuğun güçlü ve zayıf yönleri tespit edilir. Buradan yola çıkılarak zayıf kaldığı noktalarda gerekli destek sağlanır. Çocuğun genel gelişimini, zekasını ve aynı zamanda psikolojisini destekleyecek yönlendirmeler yapılabilir. Akademik yaşamını daha iyi bir düzeye çekmek, okul performansını arttırmak için ihtiyaç duyduğu desteğe dair gerekli bilgilendirme temin edilir.

Özetle WISC-4, çocuğunuzu çok daha iyi tanımanıza, onun psikolojisine dair zayıf ve güçlü yönleri ortaya çıkarmaya ve ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda ona gereken desteği sağlamaya yardımcı olabilecek bir değerlendirme aracıdır.

Uzman Psikolog Özlem Durhat önderliğinde gerçekleştirebileceğiniz WISC-4 uygulaması ile çocuğunuzu daha yakından tanıyabilir ve onun için sağlıklı bir gelecek hazırlama yolunda etkili bir adım atabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Sadece bir telefon uzağınızdayız

0 (362) 225 06 20

0 (362) 225 06 20

Sadece bir telefon uzağınızdayız

Hemen Randevu Alın!

Lütfen randevu formundaki bilgileri eksiksiz olarak doldurunuz.

Randevu Al